Müzik Aletleri Notaları
Trend

Notalar ve Yerleri Nelerdir?  8 Farklı Notanın Yerini Öğrenmek Neden Önemlidir?

Notalar Yerleri ve İsimleri

Müzik bilgisini geliştirmek amacıyla notalar ve yerleri öğrenilmesi gereken başlıca unsurlar olmaktadır. Müzik aletini öğrenmekten, söylenecek olan ezginin doğru seste çıkarılması amacıyla notalar kullanılmaktadır. Müziğin oluşum zamanlarından itibaren stabil olarak belirlenen bu yerler nota çizgileri üzerinde belirli şekillerde yerleştirilmektedir.

 

Notaların yerleşim alanları kendine özgü olmakla birlikte yanına alacağı simgelerle farklı tonlarda ve uzunluklarda ortaya çıkarılmaktadır. Hangi müzik aleti olduğu fark etmeksizin bu notalar aynı yerlerde kullanılır, belirtilir. Müzik aletinden müzik aletine değişiklik olmadan evrensel olarak kabul gören bilgiler arasında yer almaktadır. Sizler de bu konuda kısa sürede bilgi alarak öğrenmeye başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Notaların Yazılışı ve Okunuşu

Notalar Yerleri ve İsimleri

Geçmişten günümüze kullanılan temel olarak 8 farklı nota bulunmaktadır. Bu notalar; do, re, mi, fa, sol, la, si ve tekrar do olmaktadır. Sıralı olarak yerleştirilen bu notaların her birinin porte üzerinde belirli bir çizgisi ya da boşluğu mevcuttur. Aslında notalar ve yerleri öğrenme konusunda çok basit yöntemler olmakla birlikte sırasıyla öğrenmek işinizi kolaylaştıracak bir unsurdur.

Notalar Yerleri ve İsimleri
Notalar Yerleri ve İsimleri

Nota isimlerini öğrendikten sonra sol anahtarı (çizgiler) üzerinde gösterimi öğrenmesi gerekilir. Soldan sağa doğru aktarılacak notalar size bilgi verecektir. İlk nota mi notasına denk gelir. En alt çizgi üzerinde yer bulur. Hemen üstündeki beş ve dördüncü çizgi arasında ise fa notası yer alacaktır. Dördüncü çizgi üzerine yerleştirilen nota sol notasına denk gelir.

Nota Yerleri Nasıl Ezberlenir?

Sol notasının hemen üstünde dördüncü ve üçüncü çizgi arasında la notası yer alır. La notasından sonra üçüncü çizgi üzerine denk gelen si notası olmaktadır. Son olarak ise si notası sonrası iki çizgi arasında kalan ince do notasını yansıtır. Görselde yer almayan iki nota bulunur. Notalar ve yerleri re ve kalın do olarak adlandırılmaktadır. Bu notalar beşinci (en alt) çizginin hemen bulunuyorsa re, altında bulunup üzerinde çizgi bulunuyorsa do olarak adlandırılır.

Nota Yerleri Nasıl Ezberlenir?

Nota Yerleri Nasıl Ezberlenir?

İlgili Makaleler

Nota yerleri ezberlenirken bahsedilen sekiz temel notadan başlarsanız birçok parçayı rahatlıkla çalabilirsiniz. Bir anda tamamını öğrenmek zor geliyorsa gruplama yapmanız mümkündür. Gruplama yapmanız sayesinde daha az notayı daha geniş zaman diliminde, doğru bir şekilde öğrenme fırsatını elde edebilirsiniz. Örneğin başlangıçta kalın do, re ve mi notasını öğrenin. Daha sonra üstlere çıkın.

Notalar ve Yerleri Gitar

Notalar ve Yerleri Gitar

Notalar ve yerleri gitar öğretimi sırasında da büyük öneme sahiptir. Gitar öğrenmek sadece akor bilgisi gerektirmez, akorlarda yer alan tutuşların hangi notalara denk geldiğini bilerek öğrenmek daha sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda herhangi bir nota önünüzde olduğunda bu notaların gitarda hangi perde ve tel üzerine denk geldiğini öğrenmeniz gerekir.

Gitarda Notalar ve Yerleri

Gitarda Notalar ve Yerleri

Gitarda notaları ve yerlerini öğrendikten sonra öğrenme hızınızın arttığını ve çeşitli ezgileri rahatlıkla seslendirebildiğinizi fark edeceksiniz. Gitar çalma aşamasında ilk olarak sol anahtarı üzerinde notların yerlerini öğrenin. Daha sonra bu notaların gitarda hangi tellere denk geldiğine bakın. En son aşamada akor bilginizi en sık kullanılan akorlar üzerinden ilerleterek dilediğiniz parçayı daha rahat öğrenebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu