Müzik Aletleri Notaları

Notaların Yazılışı ve Okunuşu

Notaların Yazılışı ve Okunuşu

Notalar müziği oluşturan en temel parçalardan biridir. Müziğin geçmişine bakıldığı zaman bu sürecin oldukça uzun olduğunu söylemek mümkündür. Birçok medeniyette birçok ülkede o ülkeye ait müzik çeşitleri bulunmaktadır. Müziği bilmek için nota bilmek elbette ki şart değildir, fakat notaların yazılışı ve okunuşu biliniyor olması müzikle uğraşanlara artı bir değer katacaktır.

Notaların Yazılışı ve Okunuşu

Nota kavramının bilinmesinin ardından notaların yazılışları ve okunuşlarına da hakim olmak gerekmektedir. Notalar do, re, mi, fa, sol, la, si olmak üzere 7 tane olup, her müzik parçasında bu notalar farklı ezgilerle seslendirilmektedir.

Notalar porte denilen beş çizgi ve dört aralıktan oluşan kısma yazılmaktadır. Notalar portelere yazılarak her bir nota kendi alanına yerleştirilmektedir. Porte de sol kısımda yazılan sol anahtarı notaların daha kolay bir şekilde okunmasına yardımcı olmaktadır.

Notaların Yazılışı

Notaların Yazılışı ve Okunuşu
Notaların Yazılışı ve Okunuşu

Notaların yazılışı notaların okunması açısından büyük önem arz etmektedir. Notaların yazımının doğru olması okunuşunda da kolaylık sağlar. Burada önemli olan portede hangi çizgide hangi notanın yer alacağının biliniyor olmasıdır.

Notalar portede yazılırken her bir çizgiye ve bir boşluğa bir nota gelecek şekilde sıralama yapılmaktadır. Bir çizgi, bir boşluk diye devam eden notalar, belli bir sıralamaya göre dizilirler. Do notasıyla başlayan notanın yedincisi si notası olmaktadır.

Notaların Yerleri ve Yazılışı

Notaların yerleri portede soldan sağa gidilerek sıralanmaktadır. Portenin sol başında yer alan sol anahtarı sesin nasıl söyleneceğini ifade etmek için kullanılırken okunuşunun da kolay bir şekilde olmasını sağlar. Sol anahtarı portenin en alttan 2.çizgisinden çizilmeye başlamaktadır. Sol notasından çizilmeye başlanmasından dolayı sol notası adını almıştır.

Notalar portede do, re, mi, fa, sol, la, si olarak dizilmekle birlikte yazılışları da belli bir sıra dahilinde olmaktadır. Notaların yazılışı kolay bir yoldan öğrenmenin yolu sol anahtarını takip etmek olmaktadır. Sol anahtarı portenin sol çizgisinde yer aldığına göre diğer notaların yerlerini tespit etmek çok daha kolay olacaktır.

Notaların Okunuşu ve Yazılışı

Notaların okunuşu her bir nota için farklı olmaktadır. Bazı notalar kalın bir şekilde okunurken, bazı notalar ise ince ve tiz bir şekilde okunmaktadır. Notaların yazılışı ve dizilimi bir düzene göre olduğu için, notaların yerlerinin biliniyor olması birçok müzik eserinin kolay bir şekilde çalınabilmesine olanak sağlayacaktır.

Notalar sınırlı sayıda olup sadece belli kurallar vardır. Az sayıda olmasına rağmen notaların doğru bir şekilde alınıp işleniyor olması ortaya birbirinden güzel eserlerin çıkmasını sağlayacaktır. Her müzik eseri onu yazan kişiden bir parça taşır. Notalara eklenen ezginin yanında ona yansıtılan duygu, kulakların pasını silecek eserler ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Notaların Yazılışı ve Yerleri

Notaların Yazılışı ve Okunuşu
Notaların Yazılışı ve Okunuşu

Notaların yazılışı ve yazılacağı yerler çalınacak olan müziğe göre değişse de notaların temelinde yatan genel kuralların olduğu bir durum bulunmaktadır. Notaların genel anlamda yazılışı ve yerleri portedeki belli çizgiler üzerine olmaktadır.

İlgili Makaleler

Notalar porte üzerinde yazılırken sol tarafta do notasından başlanarak yazılır. Portenin an altında çizgiye değmeyecek şekilde bir yuvarlak çizilir ve yukarıya doğru bir çizgi çekilir bu nota do notasıdır. Do notasının üzerinde bir çizgi yer alır. Arkasından gelen re notası portenin altında porte çizgisine değen bir yuvarlaktır. Yine bir çubukla yukarı çekilmiştir.

Do, re, mi, fa, sol, la, si şeklinde notaların porte üzerinde dizimi sağlanır. Bu notalar farklı müzik aletlerinde çalınarak birbirinden farklı müzik eserleri ortaya çıkarılmaktadır. Notaların yazılışı sabit kalsa da, notaların müziğe kattı anlam her şarkıda farklıdır. Az sayıda nota ile sayısız müzik eseri oluşturmak, müziğe kendini veren müzik aşığı kişiler tarafından olmaktadır. Başarının temelinde gönülden istemek yatmaktadır.

 

Bir Yorum

  1. Notalar konusunda açıklayıcı olmuş. İnternette bu kadar akıcı halde notaları anlatan fazla içerik yok bulduğuma çok sevindim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu