Klavyeli EnstrümanlarPopüler Müzik Aletleri

Org Nedir ve Nasıl Çalınır? |

Org Nedir ve Nasıl Çalınır? | 4 Aşamada Org Çalma Teknikleri

Org Nedir ve Nasıl Çalınır?
Org Nedir ve Nasıl Çalınır?

Görüntüsü ile kişileri cezbeden bir kere öğrenildikten sonra ise bırakılamayan Org nedir ve nasıl çalınır? Org geçmişi çok eski tarihlere dayanan tuşlu bir müzik aletidir. Tarih açısından her ne kadar eskiye dayansa da günümüzde milyonlarca kişi ve alanda kullanılmaktadır. Tercih doğrultusunda elde edilebilecek bir Org nasıl çalınır merak ediyorsanız okumaya devam etmelisiniz!

Org tarihçesi ilk olarak cevaplamak gerek noktadır. Müzik aletinin kullanım alanı ve amaçlarını bilmek kişilere bir yol gösterici olabilecektir. Temelde her ne kadar benzerlik tam olarak anlaşılamasa da üflemeli yan flütlere dayanmaktır. Üfleme sistemi ise burada vuruşlar ile gerçekleşmektedir. Ancak temel prensipleri aynıdır.

Org nedir ve nasıl çalınır
Org nedir ve nasıl çalınır

Org nedir ve nasıl çalınır sorusuna adım adım cevap ararken bilinen şudur ki, orglar en çok kiliselerde tercih edilir. Kilise müzik aleti olarak adlandırılır. Bu sebepten dolayıdır ki en kaliteli ve büyük Org modelleri kiliselerde bulunur. Dini ritüeller sırasında sıklıkla kullanılır. Sadece bu alanla sınırlı kalmayan bu müzik aleti Org çalma teknikleri öğrenildikten sonra her alanda kullanılabilir.

Org Nedir ve Nasıl Çalınır: X Adımda Org Nasıl Çalışılır?

Org parmak egzersizleri müzik aletini öğrenebilmek için en temel kısmı oluşturur. Parmakların aktif olduğu müzik aletinde doğru bir duruş ve notalara dokunuş gerekir. Kendinizi müziğin etkisine bırakıp gittiğinizde bu çoğu zaman kolaydır! Ancak kimi zamanda nota bilgisi işleri daha çok kolaylaştıracak unsur olur.

1-      Doğru Duruşun Önemi

Org nedir ve nasıl çalınır sorusuna ilk olarak duruş yanıtı gelmektedir. Duruşunuzun doğru bir şekilde sağlandığında parmaklarınızın tuşlarda gezinmesi, daha rahat çalmayı getirecektir. Bundan dolayı dik ancak kendinizi kasmadan parmaklarınızı rahat bırakabilmelisiniz. Özellikle bilek kısmının boşlukta olmasına dikkat etmelisiniz.

2-      Org Nedir ve Nasıl Çalınır: Ses Aşinalığı Önemi

Org nedir ve nasıl çalınır
Org nedir ve nasıl çalınır

Müzik aletini öğrenmekten ziyade bu duruma ‘tanışma’ olarak ad vermek bir bakıma doğru olacaktır. Org çalmayı öğrenmek istiyorsanız belirli bir süre vaktinizi sesleri tanımaya odaklanmalısınız. Tuş sayısının fazla olması başlangıçta nota bilgisini kazanmakta zorluk yaratacaktır. Bundan dolayı kulaktan org çalma işlemini aktif hale getirerek notasız çalışmaları denemelisiniz.

3-      Nota Öğrenmek

Org nedir ve nasıl çalınır
Org nedir ve nasıl çalınır

Nota bilgisi org için olmazsa olmaz değildir ancak org nedir ve nasıl çalınır sorusuna her alette olduğu gibi nota bilgisi dahil olur. Nota bilmeniz, sahip olduğunuz bir çalışmayı kolaylıkla çalmanızı sağlayacaktır. Temel Org dersleri pratik parmak pratikleri internetten üzerinden öğrenilebilir.

4-      Pratik Yapmak Vazgeçilmez Olmalıdır

Org nedir ve nasıl çalınır
Org nedir ve nasıl çalınır

Pratik yapmak her işte daha iyi bir seviyeye gelmeyi sağlayacaktır. Org çalmak konusunda da bu durum geçerlidir. Org çalabilmek için bol pratik yapılmalıdır. Ezbere değil, daha hızlanmak daha doğru tuşlara basmak hedeflenmelidir. Sesleri tam çıkarmak ve ritmi kaçırmama yönünde alıştırmalar yapabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Merhabalar; ismim Emre. Piyano ve org çalan bir müzisyen olarak paylaştığınız yazıları kelimesi kelimesine büyük bir zevk ile okudum. Umarım yeni başlayacaklar için faydalı olur. Sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu