Vurmalı Enstrümanlar

Perküsyon Aletleri Nelerdir?

 Perküsyon Nedir?

Öncelikle Batı dilinde percussion olarak biliniyor. Türkçemizde de vurmalı müzik aletleri olarak biliniyor Perküsyon aletleri.

Vurmalı müzik aletlerine bakıldığı zaman tarihi bakımından çok eski tarihe sahip aletler olduğu görülüyor. Ayrıca perküsyon aletleri ritim ve renklerle müziğin dinamik gücüne katkıda bulunurlar. Bunun yanında melodik ve armonik oluşumlara da katkıları ile öne çıkarlar.

Şimdi kısa perküsyon nedir? Sorusunun cevabına bakalım. Kelime anlamı olarak vurmak anlamına gelir. Perküsyon aletleri denildiğini zaman vurmalı çalgılar akıllara gelmektedir.

Müzik dilinde de vurulduğu zaman ritim ve melodiler çıkaran her maddeye perküsyon denilmektedir. Vurmalı çalgılar ve perküsyon müzik aletlerinin temeli ritimdir. Müzik aletlerine vurulması ile ortaya çıkan sesler birer ritimdir.

Perküsyon aletleri
Perküsyon aletleri

Perküsyon  Aletleri Çeşitleri

Perküsyon aletleri iki kısımda incelenmektedir. Bunlar perdeli ve perdesiz olarak tanımlanmaktadır. Tek ses çıkaranlar perdesiz ve belli sesleri çıkaran aletlere perdeli aletler diye tanımlanmaktadır.

Perdesiz Perküsyon  Aletleri

İlk olarak bu grupta yer alanlar arasında

  • Trampet,
  • Dümbelek,
  • Davul,
  • Kastanyet,
  • Kaynana zırıltısı benzeri müzik aletleri yer alır.

Perdeli Perküsyon Müzik Aletleri

  • Vibrafon,
  • Ksilofon
  • Marimba gibi müzik aletleri yer alıyor.

 

Timpani Perküsyon Müzik Aleti

Timpani müzik aleti madenden yapılı çanağın üstüne geçirilmiş deriden meydana gelmiştir. Bu deri gerginliğine göre bir takım sesler çıkarır. Aynı zamanda deriye iki tokmak ile vurularak ses elde edilir. Müzik aletinin en önemli özelliği arasında notanın tekrarında ve devamındaki ses ile müziği ortaya çıkarır.

 

Trampet Müzik Aleti

“Side-Drum” ve “Snare-Drum”silindir şeklini andıran küçük bir davul olarak bilinmektedir. Snare isminde telleri bulunur. Bununla birlikte ses elde edilir. Ayrıca iki değnekle çalındığını görmüşsünüzdür. Kullanım alanı içerisinde askeri müzik yer alıyor.

İlgili Makaleler

Tenor Davul, Bas Davul Müzik Aletleri

Perküsyon müzik aletleri içerisinde yer alan bu aletlerden tenor davulda snare telleri yoktur. Ayrıca trompetten büyüktür. Bas davul içinde bunlardan çok büyük olduğunu söyleyebiliriz. Ses bakımından oldukça güçlüdürler.

Bendir Müzik Aleti

Tanımlamasını yapacak olursak zili olmayan büyük def’lere verilen isimdir. Dini musikide çokça kullanılmaktadır. Bendir müzik aletini tercih eden birçok müziksever bulunuyor.

Zil Perküsyon Müzik Aleti

Perküsyon müzik aletleri arasında yer alan Zil, dövülmüş bakırdan üretilmektedir. Ayrıca kenarlarına bakıldığında da daireyi anımsatır. Çalınma şekline baktığımız zaman orta bölümden geçen lastikler ile parmağa takılarak çalınmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu