Müzik Aletleri Notaları

Piyano Akorları Nelerdir? 4 Başlıkta Piyano Akoru!

Piyano Akorları Nelerdir? 4 Başlıkta Piyano Akoru!

Piyano akorları, piyano çalarken kullanılacak notaların birleşiminden elde edilmektedir. Akorlar genellikle gitarlarda bilinse de tüm müzik aletleri için kullanılmaktadır. Elbette kullanılacak müzik aletinde göre akorlar değişiklik gösterecektir. Sesi doğru, net çıkarabilmek için tercih ettiğiniz müzik aleti kapsamında akorları öğrenmeli, nota bilginizi de geliştirerek ilerleme sağlamalısınız.

Piyano Akorları Resimli

Piyano akorlarını öğrenebilmek için en iyi değerlendirilebilecek yöntemlerden birisi resimler olmaktadır. Piyano eğitmenleri tarafından öğretilen, oluşturulan görsellerde hangi tuşlara basıldığında ne tarz akorlar oluşturulduğu gösterilmektedir. Bu görselleri elde etmeniz ile birlikte kısa sürede öğrenimi sağlayabilirsiniz. Elbette tuşlara basma konusunda sadece görsellerden yararlanmak zorunda değilsiniz.

Piyano Akorları Resimli
Piyano Akorları Resimli

Görsellerde oluşturulan akorları incelediğinizde en az üç notanın birleşimi ile akorların oluştuğunu göreceksiniz. Başta piyano akorları olmak üzere tüm müzik aletlerinde geçerli olan akorlarda üç notanın bir araya gelmesi gerecektir. Ancak akorların çok sayıda olması bir anda hepsini öğrenmekte zorluk yaratabilecektir. Değerlendirebileceğiniz yöntemler arasında piyano akorlarını resimli poster alarak odanızın bir köşesine asmak olabilir. Zamanla akorları tam öğrendiğinizi fark edeceksiniz.

Piyano Akorları Şarkılar

Akor oluşumu esnasında temel notaya göre adlandırmalar oluşmaktadır. Örnek vermek gerekirse Do majör, Si b majör gibi değişiklikler mevcuttur. Aynı notaya dair iki farklı akor oluşumu da gözlemlenir. Burada harf adlandırmaları önem taşımaktadır. Si b majör yazımında b harfi bemol olarak adlandırılır, bemol notanın kalınlaştırılması olarak belirtilir. Majör ise notanın ince sesli çıkarılmasıdır.

Piyano Akorları Şarkılar
Piyano Akorları Şarkılar

Piyano akorları şarkılar, ezgiler oluşturmak için gereklidir. Beğendiğiniz bir parçayı oluşturmak için araştırma yaptığınızda genelde şarkı sözleri altında G, C gibi harfler göreceksiniz. Bu harfler akorların şifrelenmesidir. Hangi notalara denk geldiğini öğrenmek için G akoru olarak araştırdığınızda bu şifrelemenin hangi akora denk geldiğini, hangi notalarla oluştuğunu görebilirsiniz.

Piyano Akorları PDF

 

PDF, internette kısa sürede bilgisayar ya da telefonunuza kaydedebileceğiniz dokümanlar olmaktadır. Özellikle okuyarak öğrenmeyi seven ve elinin altında sürekli olarak kayıtta bulunmasını isteyen kişilerin PDF indirmesi mümkündür. İnternette hazırlanan PDF dosyalarını arama motoruna yazarak bulabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz olarak sunulan bu yöntem sayesinde özel ders almadan kısa sürede öğrenme imkânını elde edebilirsiniz.

Jazz Akorları Piyano

Jazz müzik dünya genelinde bestelenen ve çalınan müzik türlerinden birisidir. Pop, rap gibi ayrı bir bölüme sahip olan jazz parçalarında piyano başlıca kullanılmaktadır. Aslında müzik dünyasında piyano akorları oluşturularak temel, kemik kısmı oluşturulmuştur. Çok eski zamanlarda piyanoların bu konuda beste oluşturma amacıyla ilk tercih edilen müzik aleti olduğu bilinmektedir. Piyanoda cazz akorları öğrenilerek sizler de bu alanda gelişebilirsiniz.

Jazz Akorları Piyano
Jazz Akorları Piyano

Youtube gibi platformlarda basit jazz akorları, piyanoda akor geçişleri konusunda eğitici videolar bulunmaktadır. Eğer piyanoda klasik müzikten ziyade bu alanda gelişmek, ilerlemek istiyorsanız mutlaka bu tarz videolara bakmalısınız. Ancak piyanoda ciddi bir hedefiniz ve gelişim sağlama hedefiniz bulunuyorsa özel ders almanızı öneriyoruz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Okadar iyi aciklanmiski bir anda muzik oğrenme istegı oldu .bu kadar yalın bir anlatimla teşvik cok iyi bence muhakkak degerlendirecem.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu