Klavyeli Enstrümanlar

5 Adımda Piyano Notaları Okuma

Piyano Notaları Nasıl Okunur?

Hepimiz bir yerlerde piyano sesini duyduk ve “Vay canına, bunu çalabilmeyi çok isterim” diye düşündük.

Piyano çalmak isteyenler için  piyano notaları okuma ilk adımdır. Piyano notalarını doğru okumayı bilmek size müzik alanında avantaj sağlayacaktır.

Notaların sembolleri, çoğu konuşulan dil gibi, yüzyıllardır ortalıkta. Her sembol, belirli bir şarkının farklı bir perdesini, ritmini ve hızını temsil eder. Semboller aynı zamanda o müzik parçasını çalan kişi tarafından kullanılan teknikleri de temsil ediyor.

Bazı müzisyenler, piyano notaları okuma öğrenmenize gerek olmadığını söyleyecektir, ancak yalnızca bu rotaya giderek kendinizi sınırlandırırsınız. Pek çok piyanist, notalı müziği erken ve sıklıkla öğrenmenin ve çalışmanın doğru seçim olduğunu söylüyor.

Notaları okumayı öğrenmek, piyanoda ifade ve özgürlük dünyasının kilidini açar. Piyano notaları okuma da  ustalaşmak için pratik yapmak gerekse de, bir müzisyen olarak sahip olunması gereken en değerli becerilerden biridir. Ana enstrümanınız piyano olmasa bile, müzik notalarını nasıl okuyacağınızın temellerini öğrenmek, klavyede yolunuzu bildiğinizde daha kolay olabilir.

piyano notaları okuma
piyano notaları okuma

Pek çok piyano müziğinde bulunan notaların sayısı sizi korkutmasın. Bir piyanonun 10 parmakla oynayabileceği iki eli olduğundan, herhangi bir zamanda birçok notayı çalma potansiyeli vardır. Bu yüzden, acele etmeyin ve her satırı yepyeni bir kitap keşfediyormuş gibi okumayı unutmayın.

Piyano çalışmak ve notalar okumayı öğrenmek birlikte yapılacak bir işlemdir.  Piyanodaki notaları ezberlemek, bir müzik parçasını ele almak ve çalma becerilerini geliştirmek isteyen kişiler için ilk adımdır. Becerilerinizi mümkün olan en verimli şekilde geliştirmek için, piyano notaları okuma konusunu hemen öğrenmeye başlamalısınız. Bu basit adımları izleyin ve kısa sürede piyano notaları okuyacaksınız!

piyano notaları okuma
piyano notaları okuma

Yeni Başlayanlar İçin Piyano Notaları Nasıl Okunur?

Notaları okumanın temellerine başlamadan önce, ihtiyacınız olan tüm malzemelere sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Adım Adım piyano notaları okuma konusuna geçebiliriz.

Adım 1: Tiz nota anahtarı

Notaları okumayı öğrenmek istiyorsanız, önce tiz nota anahtarına bakarak başlamalısınız. Bu, sağ elinizle hangi notaların çalınacağını gösteren bölümdür. İlk defa öğreniyorsanız, çizgilerin ve boşlukların harf isimlerini öğrenmelisiniz.,.

piyano notaları okuma
piyano notaları okuma

 

İlgili Makaleler

2.Adım: Not harfi adlarını yazın

Şimdi öğrenmek istediğiniz bir müzik parçası alın ve sağ elinizin notalarının altına tiz nota anahtarına harf isimlerini yazın. Bu uzun vadede başlamak için harika bir alışkanlık değil, ancak yeni başlamak için sorun değil. Özellikle hatırlamakta zorlandığınız bir not varsa, o not harfinin adını yazmanız yeterlidir. Unutmayın, şimdilik sadece bir piyanodaki beyaz notalara odaklanıyorsunuz. Henüz siyah anahtarlar (keskin ve düz anahtarlarınız) için endişelenmeyin.

3. Adım: Harf adlarını ezberleyin ve bas anahtarına geçin

Sağ eliniz (tiz nota anahtarı) için satırlardaki ve boşluklardaki tüm harf adlarını ezberledikten sonra, satırlardaki ve boşluklardaki notaların çalınacağı bas nota anahtarında piyano notaları okuma konusuna geçebilirsiniz.

piyano notaları okuma
piyano notaları okuma

 

 

4.Adım: Bir el şeması bulun ve her parmağınızı 1-5 arasında Konumlandırın

Sayılarla okumanızı daha kolay olabilecek başka bir yöntem daha var. Ellerinizin bir diyagramını bulun ve sağ elinize başparmağınızdan başlayarak bakarak her parmağınızı 1-5 ile etiketleyin. Sol elinizle de aynısını yapın. Size daha fazla yardımcı olacaksa, harf adlarının yanındaki sayılara yazabilirsiniz. Bir piyanodaki yalnızca beyaz notalarla başlamayı unutmayın.

piyano notaları okuma
piyano notaları okuma

5. Adım parmak yerleştirme piyano

Şimdi, şarkınızı okurken, çalarken harf veya sayıları çalın ve söyleyin; bu, bir piyanodaki notaların sayılarının adlarını ezberlemenize yardımcı olacaktır. Bunu bir süre pratik yaptıktan sonra, harf adlarını silmeyi ve şarkının çalma düzenini ve melodisini hala hatırlayıp hatırlamadığınızı görmek için kendinizi test etmeyi deneyin.

 

Bu adımlarla, müzik notalarının nasıl okunacağını öğrenmek sizin için doğal olmaya başlayacak. Öğrendiğiniz her parça için harf adlarını veya parmakları yazın ve yeterince rahat olduğunuzda bunları silin. Çok yakında bunları yazmanıza bile gerek kalmayacak!

Notalar Okumayı Öğrenmenin Farklı Bir Yolu: Zihinsel Strateji

Diğer enstrümanların çoğunun aksine piyano için notalar okumayı öğrenmenin en zor yanlarından biri, çalınacak tek bir melodinin olmamasıdır. Piyano müziği, aynı anda birden fazla bölüm çalmanızı gerektirir. Genellikle bu parçalar birbirine bağlıdır – doğru bir şekilde okuyabilmeniz için gereken bir akorun parçasıdırlar.

 

 

Müzik Notaları Okumanın Ardındaki Önemli Etken

Notalar soldan sağa doğru okunur. Bunun arkasındaki mantık, müziğin en çok bir ölçek veya moddaki notaların yatay bir şekilde ilerlemesine odaklanan bir alıştırma olarak başlamasıdır. Birden fazla ses birlikte çalındığında, genellikle birlikte şarkı söylerlerdi – müzisyenler 9. yüzyıla kadar dikey uyum ve çok seslilikle giderek daha fazla ilgilenmeye başladılar.

 

Org, klavsen ve nihayetinde piyano gibi klavye enstrümanları, bu değişen estetiği ve dikey armonilerin artan önemini tatmin etmek için geliştirilmiş enstrümanlardı. Öncelikle yatay kaygıları ele almak için geliştirilmiş bir notasyona uyarlandılar (yani daha sonra hangi nota gelir). Bu, notaların piyano için okunamayacağı anlamına gelmez, daha ziyade piyanoya yeni başlayan öğrencinin sayfadaki müzik hakkında bir sayfadaki sözcüklerden farklı düşünmeyi öğrenmesi gerekir.

 

Sayfadaki notları klavyedeki parmaklarınızla eşleştirin. Notalar çevrildiğinde notaların aslında her nota arasındaki aralıkların bir diyagramı olduğuna ve bu farkındalığın parmaklarınızı nereye yerleştireceğinizi görselleştirmenize nasıl yardımcı olduğuna dikkat edin.

 

Müzikle, daha iyi bir anlayışa hızlıca geçmenize yardımcı olabilecek birçok farklı strateji vardır. Herkes müziğe farklı yaklaşır. Bazı yeni başlayanlar karmaşık kavramları sezgisel olarak anlar, diğerleri ise yol boyunca biraz yardıma ihtiyaç duyar. Hatta bazıları bu stratejiyi standart yaklaşımdan daha kafa karıştırıcı bulabilir.

 

Müzik notalarını okumayı öğrenmenin en iyi yolu piyano dersleridir. Profesyonel bir piyano öğretmeni, bu adımlarda size yol gösterebilir ve becerilerinizi sağlam bir müzik teorisi temeli üzerinde geliştirmenizi sağlayabilir. Her dersle birlikte piyano bilginiz artacak ve müzik okuma becerileriniz gelişecek. Öğrenme tarzınıza ve mevcut beceri seviyenize uygun ders planları, uzun vadede motive olmanıza yardımcı olacaktır. Müzik okumaya hakim olduğunuzda, çalma olanakları sonsuzdur!

 

Yeterli zaman, sabır ve pratikle yetenekli bir piyanist olabilirsiniz. Piyano notaları okuma konusunda istikrarlı bir temel elde etmek, iyi bir piyanist olma yolculuğunuzu heyecan verici ve eğlenceli bir macera haline getirecektir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu