En İyi Müzik Aletleri
Trend

Piyanoda Kaç Tuş Var?

61 Tuşlu Mu 88 Tuşlu Mu Piyano Almalıyım?

Piyanoda Kaç Tuş Var? Piyano çalmaya başlayanların merak ettiği sorular arasında piyanoda kaç tuş var? Sorusudur. Bu yazımızda bunun kısaca cevabını vermekle birlikte ufkunuzu açacak piyano hakkında harika bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Piyano, melodiler üretmek için tahta çekiçlerin tellere vurduğu akustik telli bir çalgıdır. Standart tam boyutlu piyanonun 88 tuş uzunluğunda bir klavyeye sahiptir. Yapılan en büyük piyanonun 108 tuşu vardır, ancak bu dünyada bir elin parmağını geçmez.

Piyanoda Kaç Tuş Var?
Piyanoda Kaç Tuş Var?

Piyanoda kaç tane siyah tuş var?

Piyanoda Kaç Tuş Var?

Tam boyutlu bir piyanoda bulunan 88 tuştan 52 beyaz tuş ve 36 siyah tuş vardır. Beyaz tuşlar doğal müzik notaları olarak bilinirken, siyah tuşlar keskin ve düzdür. Siyah tuşların bazıları, müzisyenin uzatıldığını anlaması için genişletilmiş piyanolarda da eklenmiştir.

İlk Piyanonun Tarihi

Bartolomeo Cristofori piyanoyu icat etti. 4 Mayıs 1655’te doğdu ve 27 Ocak 1731’de öldü. Cristofori bir mucit ve enstrüman yapımcısıydı. Belki de en iyi başarısı, iyi bilinen bir buluş olan piyanoyu yapmaktı.

Müzisyenlerin klavsen sesini kontrol etmekte zorlandıklarını fark etti ve yolma mekanizmasını bir çekiçle değiştirmeye karar verdi. Bunu 1700’de 76 yaşında yaptı. Günümüz piyanosuna ilk olarak “yumuşak ve yüksek sesler çalabilen bir klavsen” anlamına gelen “gravicembalo col piano e” adı verildi. Adı daha sonra ‘piyano’ olarak kısaltıldı. Cristofori’nin piyanonun ilk versiyonları, daha sessiz ama daha kalıcı olan günümüz piyanolarından daha ince tellere sahipti.

Piyano daha sonra Mozart ve Ray Charles da dahil olmak üzere dünyanın en ünlü ve büyük sanatçılar tarafından çalındı.

İlk 88 Tuşlu Piyanoyu Kim İcat Etti

Piyano üreticisi Steinway, 88 tuşlu bir piyano fikrini ilk ortaya atan kişiydi. Bunu 1880’lerde yaptılar. 88 tuşlu piyanoda yedi oktav artı alt C’nin altında üç alt nota bulunur.

Bunun bir örneği iyi bilinen Kuyruklu Piyanodur. Diğer piyano türleri arasında dik piyano, özel piyano ve bazı hibrit versiyonlar bulunur. Yıllar içinde geliştirilen elektronik versiyonları da vardır.

İlgili Makaleler

Piyano üreticileri neden 88 Tuşta  üretti?

Piyanoda Kaç Tuş Var?
Piyanoda Kaç Tuş Var?

Piyanoda Kaç Tuş Var?

Modern çağdaki çoğu müzisyen, tam boyutlu bir piyanoda 88 tuş aralığına uygun piyano müziği yapar. Bu, üreticileri 88 tuşlu piyanolar ve klavyeler üretmeye zorlar, çünkü bunlara talep daha fazladır. Her geçen gün yeni müzik türlerinin gelişmesiyle birlikte belki de daha büyük piyanoların daha popüler hale geldiğini görebiliriz.

Bir piyano klavyesinde kaç tane beyaz tuş ve siyah tuş var?

Bir piyano klavyesindeki tuşların sayısı değişir. Yaygın varyasyonlardan bazıları 66 tuşlu versiyon, 72 tuşlu versiyon ve 88 tuşlu versiyondur.

61 Tuşlu Mu 88 Tuşlu Mu Piyano Almalıyım?

Zaten bir profesyonelseniz ve bir süredir piyano çalıyorsanız, size çok daha fazlasını yapma alanı sağladığı için 88 tuşlu piyanoyu kullanmak daha iyi olur.

Öte yandan, yeni başlıyorsanız veya piyano öğrenmeye başlamak istiyorsanız, 61 tuşlu klavyeyi edinmeniz tavsiye edilir. Bu daha basit ve anlaşılması ve öğrenilmesi çok daha kolay. Ancak 61 tuşlu piyano, klasik kompozisyon çalmak istiyorsanız sizi sınırlar. Bunun nedeni, vokal aralıklarının onları şarkılar gibi kısıtlamamasıdır.

En iyi piyano markaları arasında örnek olarak Yamaha , W. Hoffman , Steinway and son ve daha fazlası verilebilir .  Hem dijital piyanolar hem de akustik piyanolar uygun fiyatlarla satın almanız yeterlidir.

Piyanoda Kaç Tuş Var? Sonuç

Sonuç olarak, piyano sahip olabileceğiniz en iyi enstrümanlardan biridir. Modern dünyadaki birçok müzik, melodilerini oluşturmak için piyanoyu bir referans olarak kullanır. Bu, onu bir midi olarak kullanmaktan kendi içinde melodiler oluşturmak için kullanmaya kadar gider.

Birçok müzik yazılımı, akorları oluşturmak ve öğrenmek için temel olarak kurulumlarında piyanoyu kullandı. Bu, piyanonun bir bütün olarak müzik endüstrisinde ne kadar devrim yarattığını gösteriyor.

Müziğe yeni başlıyorsanız ve bir enstrüman öğrenmek istiyorsanız, piyano sizin için en çok tavsiye edilendir.  Farklı üreticilerin piyanoları ile , akustik piyanoları , elektronik piyanoları ve kaliteli kullanılmış piyanoları tercih edip etmediğiniz konusunda size daha geniş bir yelpaze sunar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu