İncelemeler
Trend

Saksafonun Tarihçesi

Enstrüman Açısından Saksafonun İlginç Bir Tarihi Var

Saksafon, caz gruplarında temel olan tek kamışlı bir müzik aleti olarak bilinir . Saksafonun tarihçesi Müzik tarihi açısından diğer müzik aletlerinden daha yeni sayılan saksofon, Antoine-Joseph (Adolphe) Sax tarafından icat edilmiştir.

Adolphe Sax, 6 Kasım 1814’te Belçika’nın Dinant kentinde doğdu. Babası Charles, bir müzik aleti yapımcısıydı. Adolphe, gençliği boyunca Brüksel Konservatuarı’nda klarnet ve flüt eğitimi aldı . Babasının müzik aletleri yaratma tutkusu onu büyük ölçüde etkiledi ve bas klarnetin tonunu iyileştirme planları yapmaya başladı . Onun bulduğu şey, metalden yapılmış, konik bir deliğe sahip ve oktavda aşırı üfleyen tek kamışlı bir aletti.

Saksafonun tarihçesi
Saksafonun tarihçesi

1841 Saksafonun Tarihçesi

Adolphe Sax ilk kez besteci Hector Berlioz’a eserini (bir C bas saksafon) gösterdi. Büyük besteci , enstrümanın benzersizliği ve çok yönlülüğünden etkilendi.

1842 Saksafonun Tarihçesi

Adolphe Sax Paris’e gitti. 12 Haziran’da Hector Berlioz, Paris dergisi “Journal des Debats” da saksafonu anlatan bir makale yayınladı .

1844 – Adolphe Sax, yaratımını Paris Endüstri Fuarı aracılığıyla halka açıklıyor. Aynı yılın 3 Şubat’ında, Adolphe’nin yakın arkadaşı Hector Berlioz, onun koro çalışmasının yer aldığı bir konser veriyor. Hector’un koro çalışması düzenlemesine Chant Sacre denir  ve saksafon içerir. Aralık ayında, saksafon, Paris Konservatuarı’nda Georges Kastner’ın “Yahuda’nın Son Kralı” operası aracılığıyla orkestral ilk kez sahneye çıktı.

1845 – Bu süre zarfında Fransız askeri grupları obua , fagot ve fransız kornosu kullandı, ancak Adolphe bunları Bb ve Eb saksafonlarıyla değiştirdi.

1846 Saksafonun Tarihçesi

Adolphe Sax, 14 çeşidi olan saksafonları için bir patent aldı. Bunlar arasında E bemol sopranino, F sopranino, B bemol soprano, C soprano, E bemol alto, F alto, B bemol tenor, C tenor, E bemol bariton, B bemol bas, C bas, E bemol kontrbas ve F kontrbas bulunmaktadır.

1847 Saksafonun Tarihçesi

14 Şubat’ta Paris’te bir saksafon okulu kuruldu. Bir askeri bando okulu olan “Gymnase Musical” da kuruldu.

İlgili Makaleler

1858 Saksafonun Tarihçesi

Adolphe Sax, Paris Konservatuarı’nda profesör oldu.

1866 – Saksafonun patentinin süresi doldu ve Millereau Co., çatallı bir F tuşu içeren saksafonun patentini aldı.

1875 – Goumas, klarnetin Boehm sistemine benzer bir parmakla saksafonun patentini aldı.

1881 – Adolphe saksafon için orijinal patentini genişletti. Ayrıca enstrümanda, zili Bb ve A’yı içerecek şekilde uzatma ve dördüncü oktav tuşunu kullanarak enstrümanın aralığını F# ve G’ye genişletme gibi değişiklikler yaptı.

1885 – İlk saksafon ABD’de Gus Buescher tarafından yapıldı.

1886 – Saksafon tekrar değişikliğe uğradı, sağ el C trill tuşu tasarlandı ve iki elin ilk parmakları için yarım delikli sistem.

1887 – Belden kırmalı G Evette ve Schaeffer ve akort halkasının selefi Association Des Ouvriers tarafından icat edildi.

1888 – Saksafon için tek oktav anahtarı icat edildi ve düşük Eb ve C için silindirler eklendi.

1894 Saksafonun Tarihçesi

Adolphe Sax öldü. Oğlu Adolphe Edouard başa geçti.

Adolphe’nin ölümünden sonra saksafon değişime uğradı, saksafon için kitaplar yayınlandı ve besteciler/müzisyenler performanslarında saksafona yer vermeye devam ettiler. 1914’te saksafon, caz gruplarının dünyasına girdi. 1928’de Sax fabrikası Henri Selmer Şirketi’ne satıldı. Bugüne kadar birçok müzik aleti üreticisi kendi saksafon serisini yaratıyor ve caz müziğinde önemli bir konuma sahip olmaya devam ediyor.

 

2 Yorum

  1. Saksafonun tarihçesini anlatan çok güzel bir anlatım olmuş.Bilmediğim çalgı aletlerinin nasıl çalındığını ve ne zaman icat edildiğini anlatan mükemmel bir site herkese tavsiye ederim.

  2. Saksafona yakından ilgim olduğundan dolayı bu yazı gözüme çarptı, Saksafonun tarihçesini öğrenmem iyi oldu sonuçta bilgi kılıçtan üstündür 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu