İncelemeler

Simultane Sistem

Simultane sistem genellikle konferans salonu, toplantı salonu gibi büyük yerlerde çevirmenlerin çeviri yaptıkları ve çevirisinin eş zamanlı olarak yansıtıldığı ses sistemlerine verilen adı ifade etmektedir. Bu ses sistemlerini oluşturan parçalar mikrofon, kulaklık, alıcı ve verici gibi sistemlerdir. Bu sistemler aracılığı ile kolay bir şekilde çeviri sağlanarak dinleyiciye iletilmektedir.

Simultane Ne Demek?

Simultane Sistem
Simultane Sistem

Son zamanlarda sık aranılan bir kavram olan simultane kelimesinin anlamı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Dilimize Fransızca’dan geçmiş olan kavram anında anlamını taşımaktadır. Simultane kavramı genelde simultane sistem olarak ele alınıp anında ve hemen yapılan çeviriler için kullanılmaktadır.

Yurt dışında bulunan devlet başkanları tarafından yapılan açıklamaların ülkemizden anında çevirisinin yapılıyor olması simultane sistem kavramını açıkça ifade etmektedir. Yine birçok kişi tarafından Türk Dil Kurumunun simultane sistem ile tanımını ne şekilde yaptığı merak edilmektedir. Türk Dil Kurumuna göre de bu kavram anında olarak açıklanmıştır.

Simultane Çeviri Sistemleri

Simultane Sistem
Simultane Sistem

Simultane terimi anında olarak açıklandığına göre simultane çeviri sistemleri de anında çeviri ile aynı anlamda yer almaktadır. Anında çeviri işleminin yapılabilmesi bazı ekipmanlarla sağlanmaktadır. Çeviri için gerekli ekipmanlar bir araya gelerek ses yalıtımı yapılmış kabinlerde bulunan çevirmenler tarafından kablosuz kulaklık yardımı ile dinleyiciye, konuşmacı kişinin sözlerini aktarmaktadır.

Simultane çeviri sistemleri kullanılış yerleri olarak konferanslar, büyük etkinlikler ve organizasyonlar yer almaktadır. Bu kavram son zamanlarda sık sık gündeme gelmeye başlamıştır. Simultane çeviri sistemleri içerisinde kabinler, mikrofon, kulaklık, ses sistemleri yer almaktadır. Çeviri esnasında herhangi olumsuz bir durumla karşılaşmamak için oldukça titiz bir şekilde çalışılmaktadır.

Simultane sistem olarak ifade edilen simultane çeviri sistemleri dinleyenlerin net ve anlaşılır bir şekilde çevirinin dinlenmesine olanak sağlar. Bu sistem ile dinleyicinin anlattıkları anında çevrilir, sonradan beklenerek çeviri yapılmasına gerek kalmaz. Bu da dinleyicinin dinlerken sıkılmasını önleyecektir.

Simultane çevirilerinin en büyük avantajlarından biri de planlanan etkinliğin tam zamanında başlayıp bitmesidir. Bu da çevirinin anında olmasıyla doğrudan ilişkilidir. Böylelikle programda aksamalar olmayarak, tüm akıcılığıyla planlanan program başarıyla tamamlanacaktır.

Simultane Sistem Kiralama

Belirlemiş oldukları etkinlikleri ve programları sorunsuz bir şekilde tamamlamak isteyenler ses ve ekipman kalitesi en iyi olan işletmeden simultane sistem kiralama yapmaları gerekir. Bunun için birçok firma hizmet vermektedir. Simultane çeviri sistemleri ile birden çok dili aynı çevirmek mümkündür.

Simultan çeviri yapılırken en çok kullanılan diller İngilizce başta olmak üzere, Rusça, Almanca, Arapça gibi diller yer almaktadır. Bu dillerin hızlı bir şekilde çevrilerek dinleyici ile anında buluşması yine bu sistemler aracılığıyla sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Simultane Sistem Nedir?

Simultane sistem nedir kavramı simultane ne demek kavramıyla eş değer anlamı taşımaktadır. Teknolojinin gelişmesi buna bağlı olarak geliştirilen uygulamalar ve eğitim sistemleri simultane teriminin sıklıkla kullanılmasına olanak sağlamıştır. Globalleşmeye bağlı olarak tüm dünya ile pek çok alanda iletişimde olunması, simultane kavramının daha yerleşik bir hal almasını sağlamıştır.

Adını sıktıkça duyduğumuz bu terim aslına bakıldığında anlam olarak pek bilinmemektedir. Simultane nedir merak edenler de internet başta olmak üzere pek çok kaynak aracılığı ile gerekli bilgiye ulaşmaya çalışmaktadır.

Simultane kavramı toplumda yeni yeni idrak edilmeye başlansa da, bu kavramın ilerleyen zamanlarda daha sık karşımıza çıkması muhtemeldir. Bundan dolayı, anında anlamını taşıyan simultane kavramına kulak aşinalığı olunmasında fayda vardır.

Simultane çeviri sistemleri simultane sözüyle bir bütün halinde yer almaktadır. Bütün dünya ile gerek ticari faaliyetler, gerekse görüşmelerin yapılıyor olması simultane çeviriye olan önemi daha da arttırmaktadır. Anında ve kesintisiz çevirinin mümkün olması bu çeviri sistemleri ile daha da mümkün olmaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu