Popüler Müzik AletleriVurmalı Enstrümanlar

Trompet Nedir Ne İşe Yarar

Trompet Nedir? Ne İşe Yarar?

Müzik enstrüman aletleri çıkardıkları sesin tınısına, çalınma stiline ve duruşuna göre kendi içlerinde gruplara ayrılmaktadır. Trompet enstrüman aleti nefesli müzik aletleri grubunda yer alan bir çalgıdır. Bu grupta yer almasının sebebi elbette nefes verilerek çalınmasının esas olmasıdır. Trompet nedir ne işe yarar birkaç başlık altında biraz daha açıklayalım.

Trompet nedir ne işe yarar
Trompet nedir ne işe yarar

Enstrüman aletleri genel olarak telli, yaylı, tuşlu, nefesli ve vurmalı olmak üzere beş ayrı gruba ayrılmıştır. Her bir müzik aleti çalınma stiline ve birçok parametreye bağlı olarak farklı gruplarda yer alır. Bu yazımızda Trompet nedir kısaca bahsedeceğimiz için sözü uzatmadan nefesli enstrüman aletlerine geçiş yapalım. Trompet nefesli enstrüman aletleri arasında yer almaktadır.

Nefesli enstrüman aletlerinin çalışma prensibinde ses çıkarmak için çalgı içerisine hava verilmesi vardır. Nefesli enstrüman aletinin içerisine doğru hava üfürülmesi ve verilen havanın boşluk içerisinde ilerlemesiyle farklı tınılara sahip sesler çıkarılır. Böylelikle müziğin icra edilmesi için gerekli notalar oluşturulur.

Trompet Nedir?

Trompet Nedir: Trompet üç ayrı bölümden meydana gelmektedir. Her bir parçası birbirine bağlı olan bu enstrüman aleti tek parça halindedir. Trompet enstrüman aletinin kısımları genel olarak 3’e ayrılır;

  • Ağız; çalan kişinin nefesini enstrüman içerisine üflediği kısımdır. Ağızlık kısmı kişinin kendi ağız yapısına uygun olmalıdır. Ağız kısmını seçerken trompetten çıkarmak istenilen tonlar hesap edilmeli ve ona göre ağızlık alınmalıdır.
  • Boru; trompetin bu kısmı tam ortasında yer alan parçasıdır. Çalan kişi trompetin boru kısmı ile müzik aletini kavrar. Silindir borunun üzerinde yer alan tuş şeklinde pistonlara basarak da notalara yön verir.
  • Kalak; en son parçası olan kalak trompetin en uç kısmında yer alan sesin dışarıya doğru verildiği yerdir. Orkide çiçeğine benzer bir şekli vardır.

Nefesli enstrüman aletleri bakır ve tahtadan imal edilmesine göre kendi içlerinde de iki ayrı gruba ayrılmışlardır. Trompet bakır nefesli çalgıların arasında yer almaktadır. Trompet bakır malzemeden elde edilen çalgı aletidir. Özellikle caz ve klasik müziklerin vazgeçilmezi olan bir enstrüman aletidir.

Trompet Ne İşe Yarar?

Trompet özellikleri; Oldukça farklı müzikal tonları tekli ve çiftli olarak çoklu çıkarabilme özelliğine sahip olan enstrüman aletidir. Özellikle klasik müzikte diğer enstrüman aletleri ile bir araya geldiğinde çıkan toplu ses üzerine bakısı çok yüksektir.

Trompet nedir ne işe yarar
Trompet nedir ne işe yarar

Oldukça etkili olan bu müzik aleti tek başına bile koca bir orkestra görevini üstlenebilecek kadar güçlü müzik notalarını çıkarabilme becerisine sahiptir. Tabi ki trompetin kendi notalarının güçlü olması kadar onu çalacak olan kişinin becerisi de önemlidir.

Trompet çeşitleri

Klasik ve caz müziğin vazgeçilmezi olan trompet, çalınma stiline ve sahip olduğu parçalara göre iki çeşidi vardır. Özellikle müzikle profesyonel olarak ilgilenen kişiler için trompeti oluşturan parçalar önem arz eder.  İki çeşit trompet vardır. Bunlar;

 

İlgili Makaleler
  • Basit
  • Pistonlu trompetlerdir.

Basit trompet özellikleri nedir kısaca bahsedecek olursak bu müzik aletinin en doğal ve sade parçalardan oluşan halidir. Materyal olarak bakır ve pirinç metallerinden oluşan bu trompet enstrümanın en eski şeklidir diyebiliriz.

Basit trompet diye adlandırılan ilk kullanılan trompetlerde sadece ağız ve kalak kısmı yer almaktadır. Günümüzde hala basit trompet kullanan kişiler olsa da daha karmaşık ve farklı ses tonlarını yakalamak için pistonlu trompetler daha fazla tercih edilmektedir.

Pistonlu trompet özellikleri ise adından da anlaşılacağı üzere ağız ve kalak arasında piston barındıran bir gövdeye sahip olan müzik aletleridir. Bu trompetleri basit trompetlerden ayıran en belirgin iki özellik;

  • Şekillerinin ve sahip olduğu parçalarının farklı olmasıdır. Pistonlu trompetlerde gövde kısmı da bulunur ve gövde üzerinde yer alan pistonlar yardımıyla daha fazla ses tonları çıkarılır.
  • Farklı sesleri çıkarmaya olanak sağladığı için pistonlu trompetler ile geniş yelpazede istenilen müzik çalınabilmektedir.
  • Basit pistonlara göre fazla parçadan oluştuğu için daha ağır olabilmektedir. Fakat müzik teknolojisinde ve imal edilen ürünlerin malzeme kalitesindeki artışla istenilen hafiflikte ürün bulmak çok zor değildir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu