En İyi Müzik AletleriKlavyeli EnstrümanlarPopüler Müzik AletleriTuşlu Müzik Aletleri

Tuş Hassasiyetli Org Tavsiyesi

Hangi Orgu Almalısınız

Tuş Hassasiyetli Org Tavsiyesi

Tuş Hassasiyetli Org Tavsiyesi yazımızda, siz kıymetli okuyucularımıza, bu konuyla ilgili bilgi birikimlerimizi ve tavsiyelerimizi açıklayacağız.

Keyifli okumalar.

Hadi gelin öncelikle org hakkında birtakım bilgiler edinelim.

Orgun Gelişim Süreci

Org (diğer adıyla Klavye) geçmişi çok eskilere dayanan, tuşlu bir müzik aletidir. Geçmiş zamanda genellikle katedral, kilise gibi dini yapılarda bulunan; müzik, ahenk ve ambiyans gerektiren işlevlerin icra edilmesinde görev alan başlıca aletlerden birisiydi.

Boyutu günümüzdekinin aksine hayli devasa seviyelerdeydi. Basit bir boru düzeneği, klavye takımı, pedallar ve körüklerden oluşan bu müzik aleti; Gelişimine 13. Yüzyılda başladı. Asıl gaye orgu daha minimal bir hale getirip, taşınabilir olmasını sağlama isteğiydi. Zamanla bu enstrümanın etkisi altına giren dönemin halkı, böylesine hoş bir müzik aletinin, her sektörde kullanılmasını istedi. Nitekim bu gerçekleşti ve org; Barker kolu, kıvrımlı körük takımı, denkleştirici ve tona denge veren sarsıntı engelleyiciler gibi yeni eklemeler alıp, klasik müzik sektörü başta olmak üzere çoğu eğlence sektöründe kullanılmaya başlandı. Orgun gelişimi 19. Yüzyıla dek devam etti. Org, günümüzde elektronik gibi türleri de olmakla beraber hala en çok tercih edilen müzik aletleri arasında bulunmakta.

 

Orgun Yapısı

Org günümüzde, küçüklü büyüklü, çeşitli ses borularının bir ortamda bulunarak gelmesiyle oluşur. Pedallar borulara doğru hava gönderirken, dokunaklar içinde bulundurduğu boruların arzuladığı sesleri ortaya çıkarmakla başlatır. Orgu bir bütün haline getiren aksamlar genellikle gözle görülmez. Org mekanizması; Konsol, klavye, register butonları ve boru-klavye takımlarının koalisyonu ile çalışan bir mekanizmadır. Klavye takımında standart olarak 61 adet tuş bulundurur.

Org boruları, genellikle tahta ve metal gibi hammaddelerden oluşturulurlar. Boyları birbiriyle nizami bir düzen içinde olmayabilir. Hava kasası üzerindeki uç bölgeleri, hava girişi olacak kadar alt bölümde olmak üzere, düşey yönde sıralanmıştır. Borunun boyuyla doğru orantılı olarak ses tizleşir veyahut pesleşir. Boru boyu ne kadar kısa olursa ses de bir o kadar tiz çıkar. Boru boyu uzun olur ise az önce durumun tam zıttı olarak sesi pes alırız.

Konsoldan da kısaca bahsedecek olursak, sesin tınısını ve notaları denetleyen mekanizmaları bünyesinde bulundurur. Org klavyesi, aynı bir piyano misali, tuşlardan meydana gelip, pedal takımının da yardımıyla borudaki mekanizmaların çalışma şeklini yönetir.

İlgili Makaleler

 

Hangi Orgu Almalıyım?

Eğer org almayı düşünüyor ve kaliteli bir ürün almak istiyorsanız, birazdan bilgilerimize ve tecrübelerimize dayanarak siz değerli okurlarımıza yapacağımız tavsiyeleri mutlaka dikkate almalısınız. Günümüz teknolojisinden yola çıkarak sizlere birkaç özellik sunup bu özellikler üzerinden ilerleyelim.

İlk olarak tuş hassasiyeti diyebiliriz.        Tuş Hassasiyetli Org Tavsiyesi 2 – org 1

Tuş hassasiyeti, günümüz teknolojisiyle geliştirilmiş olup, bu enstrümanı çalacak kişinin öğrenme aşamasında olsa bile, icra standartlarını aşırı bir şekilde yükselttiği gözle görülür bir durumdur. Çalarken parmaklarının yorulmamasının bir icracı için, bulunmaz bir ayrıcalık olduğunun da herkes tarafından kabul edilebilir olacağını düşünüyoruz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise, Sustain Pedal. Eğer sustain pedala sahip bir orga sahip olursanız adeta bir piyano çalıyormuş gibi hissiyat kazanırsınız. Bu da siz eserinizi icra ederken tek başınıza olsanız bile belli bir seviyede profesyonellik katacak ve sizi tatmin edecektir.

Son olarak, alacağınız orgun içerisindeki ses, ritim ve demo çeşitliliğini de göz önünde bulundurmanız sizin açınızdan çok iyi olacaktır.

Tuş hassasiyetli org tavsiyesi yazımızda, siz değerli okurlarımızın, istekleri doğrultusunda tavsiyelerde bulunduk. Umarız bu tavsiyeler, sizler için yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu