Müzik Aletleri NotalarıTelli EnstrümanlarÜrün TanıtımlarıYaylı Enstrümanlar

Ud Nedir? Ud Nasıl Çalınır?

Ud Nedir? Ud Nasıl Çalınır?

 

Seneler öncesine dayanan yapılış aşaması ile günümüzün geleneksel müzik aleti Ud nedir? Ud nasıl çalınır diye merak ediyorsanız yazı sorularınızın cevaplarını size verebilecek şekildedir. Ud’un ortaya koyulma zaman oldukça geçmiş zamanlara dayanmaktadır. Kıtalar arasında oluşturulma zamanları birbirinden farklı ve habersiz gerçekleşmiştir.

Ud Nedir
Ud Nedir

Ud tarihi Farabi ile de oldukça sık anılmaktadır. Arap eserlerinde müzik aleti hakkında verilen bilgilerde Farabi ismi de geçer. Kendisinin ud çaldığı dile getirilir. Hatta bu dönemde müzik aletinin üzerinde değişimler bile meydana getirilmiştir. Farabi dönemi sonrasında da değişimler birbirini kovalayarak devam etmiştir. Ud’un mevcut telleri ve perdesinde farklılaşmalar meydana gelmiştir.

Ud nedir diye soracak olanlara temelde verilen ilk bilgi telli çalgılar grubunda yer alması iletilir. Öyle ki günümüzde kendisinden daha geniş kullanım alanı bulan gitar modellerinin de babası olmaktadır. Gitardan farklı olarak daha tok ve geniş bir gövdeye sahip olması aynı zamanda perde kısmında farklılıklar olması ayrışmalarını sağlayan unsurdur.

Geleneksel Türk Müziğinde Ud Önemi: Ud Nedir Kısaca

 

Geleneksel Türk Müziği denildiğinde akıllara belirli başlı aletler gelmektedir. Kanun, bağlamanın yanı sıra ud bu müzik aletlerinin arasında bulunur. Ud tellidir ve perdesiz bir yapısı bulunur. Yaklaşık olarak 11-12 adet teli bulunur. Modeline göre bu tel sayısı farklılık göstermektedir. Kişiler tercihleri ve kullanım durumuna göre tercihte bulunabilir.

Ud Nedir Kısaca
Ud Nedir Kısaca

Ud genel itibari ile oldukça tok bir sese sahiptir bundan dolayı ud nedir ve nasıl çalınır sorusu sıklıkla araştırılmaktadır. Tonu itibari ile o kadar etkileyici bir sese sahiptir ki yıllar boyunca Geleneksel Türk Müziği içerisinde kendisine yer bulabilmiştir. Bundan dolayı farklı yöntemler denenerek öğrenme girişimleri aktif hale getirilmiştir. Günümüzde imkânların da artması doğrultusunda öğrenmesi oldukça kolaydır.

Ud Nasıl Çalınır? Ud Öğrenmek Kaç Ayda Mümkündür?

Ud Nedir Kısaca
Ud Nedir Kısaca

Ud müzik aleti kişisel olarak öğrenmeye açık bir alettir. Özellikle güçlü bir müzik kulağı olan ve daha önceden deneyimi olan kişiler kolaylıkla öğrenecektir. Ancak bu sayılan durumları oluşturamayan buna rağmen öğrenmek isteyen bireylerin sıkı bir çalışma ile öğrenmesi mümkündür. Belirli yöntemleri izlemek yeterli olacaktır.

Ud nedir kısaca öğrendikten sonra ud çalmak için gerekli adımları atmak gerekir. İlk yöntem elbette ki bir kursa giderek bu konuda yardım almaktır. Komplike bir yapısı olduğunu birçok kişi dile getirir. Özellikle perdesiz olması doğru alanda doğru şekilde reaksiyon göstermeyi zorlaştırmaktadır. Kişiler bire bir ders alarak bu alanda kendisini geliştirebilir.

Ud Nedir Kısaca
Ud Nedir

Daha önce gitarın herhangi bir modelini öğrenen ve çalabilen aynı zamanda bu alanda yeteneği olan bireyler ise internet üzerinden kurslara katılabilir. Aynı zamanda ücretsiz sunulan videolardan da yararlanabilir. Bol pratik ile nota bilgisi tam olmasa da hareket kabiliyeti geliştirilebilir. Pratiklerin ilerlemesi ile nota bilgisinin de tam olarak oturacağını görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu