Klavyeli Enstrümanlar

Piyano Notaları Rehberi

Piyano Notaları Rehberi

Bir müzik parçası, notalardan, dinlenmelerden ve tekrarlardan daha fazlasıdır. Çalışmanızda ilerleme. Piyano notaları konusunu okumak için bu ileri düzey yazıyı okumalısınız.

Tiz ve bas anahtarları arasında, notaların herhangi bir sayfasında birçok farklı müzik notası vardır. Bu piyano notaları okumak, ek müzik sembolleriyle daha da zorlaşır. Bir gazetenin manşetlerini okuyabildiğiniz kadar kolayca okumanız için,  işte Piyano Notları gelişmiş rehberimiz.

Piyano Notaları Rehberi

Piyano Notaları konusuna yönelik Rehberiniz geçtiğimiz birkaç yıl içinde müzik üzerine pek çok etkileyici çalışmalar yapıldı.

Araştırmalar, müziğin aslında bir şeyleri hatırlamamıza yardımcı olduğunu gösteriyor. Müzik öğrenmek, öğrenme güçlüğü olan çocuklara bile yardımcı olabilir! Neden bunu kendi lehinize çevirmiyorsunuz? İşin püf noktası, beyninizin rasyonel ve sezgisel tarafının birlikte çalışmasını sağlamaktır. Bu boşluğu doldurmanıza yardımcı olmak için size rasyonel beyninizde düşünmeniz için birçok bilgi vereceğiz.

Piyano Alıştırna Notaları

piyano notaları
piyano notaları

Alıştırma Notaları ustaca okumanın en temel ama en önemli bileşenlerinden birini tekrarlayarak başlayacağız. Alıştırma, tıpkı diğer becerilerde olduğu gibi mükemmelleştirir. Mutlak bir acemi olmasanız bile, boşlukları ve defter satırlarını not adlarıyla etiketlemek yararlıdır. Bu notlarla biraz zaman geçirin.

Nota adlarını otomatik olarak içselleştirmeye başlayacaksınız. Hafızanıza yerleştikten sonra onları da aynı kolaylıkla hatırlayabileceksiniz. İlk kez bir müzik sayfası görüyorsanız, aşina olmadığınız bazı semboller olabilir.

İlk fark edeceğiniz kısımlardan biri, eserin başlığı ve arkasındaki yazardır. Genellikle üst kenar boşluğunun alt kenarı boyunca ortalanır ve her kelimenin ilk harf isimleri büyük harfle yazılır. Bazen, altında yazar isimleri bulunan daha küçük bir yazı tipinde basılmış bir alt yazı olabilir. Göreceğiniz sonraki bölümler genel muhasebe satırlarıdır.

Bu satırlar notaları bulduğunuz yerdir. Hepsi enstrümanda çalınan sesi gösterir. Piyano klavyesi için, notanın konumu piyaniste hangi tuşa basacağını söyleyecektir.

Bunlardan bazılarının nasıl davrandıklarını ve parçaya nasıl devam edeceğinizi anlamak için daha fazla çalışılması gerekecek. Şimdi bir müzik sayfasına bakın. İki küme veya beş yatay çizgi grubu olduğunu göreceksiniz. Bunlar sizin “asa” dediğiniz şeylerdir. “Çubuk çizgileri” bu dikey çizgileri ifade eder. Bunları ayıran yatay çizgiler “ölçüler” dir.

Üstteki personel “Tiz Nota Anahtarı” dır. Burada bulacağınız notalar Orta C’den daha yüksektir. Bas Clef adı verilen alt kısım, Orta C’den daha düşük notaları bulacağınız yerdir.

İlgili Makaleler

Nota Değerlerini Ezberle

Piyano müziği okumayı öğrenirken notaların ne kadar sürdüğünü de bilmeniz gerekir. Tam notalar, yarım notalar ve çeyrek notalar arasındaki farkı öğrenin. Sekiz, on altıncı ve otuz saniyelik notaları da ayırt etmeyi öğrenin. Bir hatırlatma olarak, sekizinci notalar tek bayraklı çeyrek notalardır. On altıncı notalarda iki tane var.

Otuz saniyelik notalarda üç tane var. Bir satırda birden fazla alt bölüme ayrılmış not varsa, bunlar bir çubukla birbirine bağlanacaktır. Sekizinci notaların bir çubuğu vardır, on altıncı notaların iki ve otuz saniyelik notaların üç olduğu. Sadece bayraklarını listeleyin. Bu nedenle, not değerlerinin uzunluğunu hatırlamanın kolay bir yolu, her bir alt bölüme bölünmüş notun kaç bayrak aldığını hatırlamaktır. Bu bilgileri bağlı notlar için de kolayca çevirebileceksiniz. Müzik kağıdında göreceğiniz diğer sembollerin yanı sıra.

Notalar, enstrümanın üretmesi gereken belirli sesi belirten sembollerdir. Notaların, şarkının ritmine karşılık gelen belirli süreleri ve zamanlamaları vardır. Piyano için notalar okurken karşılaşabileceğiniz çeşitli not türleri vardır. Tam notalar dört vuruşa eşdeğer olma eğilimindedir. Yarım notalarda not başına iki vuruş bulunur. Çeyrek notların her birinde bir not bulunur. Sekizinci ve On altıncı notalar yarım vuruş ve çeyrek vuruş anlamına gelir. Sadece bu da değil, aynı zamanda sessizlik önlemleri de var.

Piyano Notları

Bu adımlar piyano notaları okumanın anahtarıdır, bu nedenle onlardan başladığınızdan emin olun. Tüm bunları uygulamaya devam edin ve zamanla piyano notalarını okurken ustalaşacaksınız. Parçalarınızı, artık piyano tuşlarına bakmanıza gerek kalmayacağını ezbere bile öğrenebilirsiniz! Bu konuda piyano veya başka bir müzik aletini öğrenmede en önemli şey motivasyon ve tutarlı pratiktir. Bunlarla, yakında daha da gelişmiş parçaları çalma yoluna gireceksiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu